To, že na rukou přenášíme neskutečné množství bakterií, asi není zapotřebí připomínat. Právě proto učíme své děti už od malička, že se ruce musejí před každým jídlem, po každém použití toalety, po výletě v přírodě (a takových příkladů bychom našli mnoho) umýt. Víte ale, že existuje i Světový den mytí rukou? Připadá na patnáctého října a má za úkol nejen připomenout správné hygienické návyky, ale také naučit správné technice.
o Ono totiž není mytí jako mytí.
1) Nejprve je nutné si ruce namočit pod tekoucí vodou. A nezáleží na tom, jestli je teplá nebo studená. Nemá ale být horká.
2) Mýdlo se nanese v takovém množství, aby bylo možné ho rozetřít na celou dlaň i hřbet ruky.
3) Lehkými pohyby si vytvoříme na rukou pěnu.
4) Dvacet vteřin pečlivě mneme dlaně o sebe a snažíme se nevynechat ani jedno místo. Nezapomeneme ani na zápěstí, oblast mezi prsty a pod nehty.
5) Pak se vše opláchne a ruce se utřou do ručníku.
Jestliže chcete mít jistotu, že je očista skutečně stoprocentní, pak se doporučuje sundat si prstýnky, hodinky a náramky.Pod nimi se totiž bakteriím skutečně daří nejlépe.
Veřejné záchodky jsou semeništěm bakterií
Na veřejných toaletách by se měla dodržovat ještě jedna zásada. Protože ne všichni jsme úzkostlivě čistotní, můžeme si i po umytí přinést na rukou nějakou nebezpečnou chorobu, kterou nám tu zanechal náš předchůdce.
Po umytí si tedy utřete ruce do papírové utěrky, ale neodkládejte ji a s její pomocí zavřete kohoutek.
· A kde je ještě možné potkat bakterie ve větším množství.
– Doslova kolonie tvoří na kuchyňské houbičce.
– Číhají na nás také na matraci a na všech klikách.
– A dálkové ovládání je jimi doslova poseto.
– Stejně, jako náš mobilní telefon.
Bakterie jsou prostě všude a není možné se jich docela zbavit.Je ale možné jejich množství snížit anebo se jim někde i vyhnout.