Řemeslník podnikatelem

Square

Peněz není dost a mnozí z nás jsou doslova tlačeni k získání dalšího zdroje příjmů. Někteří si najdou další zaměstnání na částečný úvazek či jako brigádu, další uvažují o samostatném podnikání ve svém volném čase. Přeci jen sami uznáte, že druhá varianta je o něco příjemnější, neboť bude vždy a pouze záležet na vašem čase a vaší píli. Jak ale podnikat a nic nezanedbat?
malé cukrářky
Dělejte to, co máte rádi
Nejčastější chybou pro začínajícího podnikatele bývá špatný výběr oboru. Pokud jste vyučený soustružník a pracujete ve fabrice, kde u tohoto stroje stojíte celý den, máte jistě dostatek znalostí a umu, abyste si tímto i přivydělali i ve svém volném čase. Je zbytečné volit obor, který vás sice láká, ale víte o něm minimum a chcete ho dělat pouze proto, že to chcete zkusit. Účetní, který by rád byl řezbářem, to sice může zkusit, ale zkušenější a zavedenější konkurence ho brzy převálcuje.
dřevozpracující muž
Ohlašovací živnost řemeslná
Existuje několik druhů živností s různým rozsahem požadavků. Pokud jste řemeslník a hodláte podnikat v tomto oboru, jistě zvolíte živnost řemeslnou, kde jsou požadavky na odbornou způsobilost v oboru. Při žádosti o vydání živnostenského listu dodáváte potvrzení, že v daném oboru jste vzdělaní, či v něm máte praxi.
Dle příslušných předpisů musíte disponovat jednou z těchto náležitostí:
·         Potvrzení o odborném vzdělání v daném oboru (výuční, maturitní list); v tomto případě živnostenský úřad nepožaduje praxi
·         Potvrzení vzdělání v příbuzném oboru; zde se požaduje minimálně rok praxe z oboru, ve kterém chcete podnikat
·         Prošli jste rekvalifikací a v oboru jste pracovali jako OSVČ nebo vedoucí zaměstnanec (zde se navíc stanovuje počet let, který jste museli v oboru strávit)
·         V oboru pracujete minimálně šest let
zaškrtávání v seznamu

Další náležitosti
Zbytek náležitostí je stejný pro všechny žádosti o živnostenský list. Vyplníte jednotný registrační formulář a zaplatíte 1 000 Kč za každou ohlášenou živnost.